Nagłówek LiPijmy dużo, czyli ile?
Nagłówek LiNewsletter

No właśnie. Według wzoru czy pragnienia, a może według zaleceń?
 
Powszechna opinia na temat dobowego zapotrzebowania na wodę jest... różna. Najczęściej słyszymy, że ciężko Wam wypić 1,5 litra wody. Jeśli tyle wypijesz, to będziesz o krok bliżej zdrowego nawodnienia niż Ci, którzy piją wtedy gdy czują potrzebę.
 
Pamiętaj jednak, że po nocy nasz organizm ma braki w nawodnieniu - kilka godzin snu bez podaży wody, za to m.in. z parowaniem skórnym i przez oddech powoduje, że w ciągu dnia powinniśmy uzupełnić płyny. Jeśli dodatkowo zaczynasz dzień od moczopędnej kawy, to tylko potęgujesz niedobory.
 
Instytut Żywności i Żywienia zaleca, by dobowe spożycie wody utrzymywać na poziomie 2000 ml u kobiet i 2500 ml u mężczyzn (w obu przypadkach dla osób w wieku 19-30, 31-50, 51-65, 65-75, pow. 75) - źródło: M. Jarosz - red. 2012: Normy żywienia dla populacji polskiej - nowelizacja.

Zawarte w normach wartości obejmują spożycie płynów w postaci czystej wody i wszystkich innych napojów oraz wody zawartej w produktach spożywczych. Dotyczą przeciętnej osoby z danej grupy, przebywającej w otoczeniu o umiarkowanej temperaturze i odznaczającej się umiarkowanym poziomem aktywności fizycznej.
 
Jeśli natomiast lubicie liczyć, to proponujemy Wam kilka wzorów na obliczenie dziennego zapotrzebowania na wodę: 
 
1. im więcej jesz, tym więcej pijesz: 1 kcal dostarczona z pokarmem = 1 mililitr wody
 
2. im więcej ważysz, tym więcej pijesz: 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała (np. 60 kg = 1800 ml) lub 1,5 litra + 15 mililitrów na każdy kilogram masy ciała powyżej 20 kg (60 kg - 1500 ml + 40 kg x 15 ml = 2100 ml). 
 
Jak widzicie, w zależności od źródła, różnice są. Nie mniej jednak trzeba pić i to regularnie! Dlatego pamiętajmy o butelce wody w ciągu dnia i podczas ćwiczeń. Ze swojej strony polecamy Wam Kroplę Beskidu, która dostępna jest u nas w zakręcanych butelkach 0,5 l i 1,5 l oraz z wygodnym, sportowym zamknięciem 0,75 l.

Pozdrawiamy :) 

FB Link Znajdź Akademos na mapie Mapa GoogleMapa Zumi
Cien